1

Temat: Jaki byl Wasz pierwszy komputer? :)

Wiem, ze to troche banalny temat, ale tak na dobry poczatek, moze byc. wink

W takim razie jaki byl Wasz pierwszy komputer w Waszym zyciu? U mnie byl to - the best computer... smile - czyli ZX Spectrum +. Pamietny 8-bitowiec z fabryki sir Sinclaira. Otrzymalem go w prezencie bodajze pod koniec 3 klasy podstawowki.

Mam niewiarygodny sentyment do tych czasow. Do gier w rodzaju Alien 8, Knight Lore, Pac Manow, Dan Dare, Commando, Renegade, Bomb Jack itd. Do pierwszych krokow w programowaniu w Basicu. To byly niesamowite czasy. Majac w domu komputer bylo sie niemalze guru, krolem calej klasy. :] No i te pozniejsze wojny z Commodorowcami, Atarowcami (fuj! wink... Lezka sie w oku kreci...                   

pozdrawiam
Neko

Thumbs up Thumbs down

2

Odp: Jaki byl Wasz pierwszy komputer? :)

Ja miałem Commodore'a +4, możliwości miał super (rozkładał trumnę na łopatki), ale cierpiał na brak przeznaczonych typowo na niego gier. Saboteur i Ace to były najlepsze tytuliki, resztę podbierałem z C-16 i C-116, z którymi był kompatybilny.
A później było Atari i genialny Starquake, jaki ja młody byłem...  lol                   

Thumbs up Thumbs down

3

FideL napisał/a:

Ja miałem Commodore'a +4, możliwości miał super (rozkładał trumnę na łopatki), ale cierpiał na brak przeznaczonych typowo na niego gier. Saboteur i Ace to były najlepsze tytuliki, resztę podbierałem z C-16 i C-116, z którymi był kompatybilny.

Sam powiedziales, ze nie bylo oprogramowania. A bez programow nawet najlepszy komputer to tylko kupa zlomow, i tak byl w PRL-u C+4, C16, C116 i inne postrzegane.

A później było Atari i genialny Starquake, jaki ja młody byłem...  lol

To jednak miales Atari!

Zas u mnie po ZX-u pojawil sie swietny C-64. Wielkiego sentymentu do niego jednak nie mam, ale pamietam ten dzwiek, kiedy po raz pierwszy odpalilem jakas gierke. Uklad SID (?) wygenerowal taka muze, po ktorej nie potrafilem pozbierac sie przez najlblizszy tydzien. smile No i Last Ninja czy Venddete. Ale to tylko byl komputer przejsciowy w drodze do najlepszej maszyny w CALYM WSZECHSWIECIE: (BACZNOSC!) AMIGI 500 (SPOCZNIJ!). Ta grafika, ten dzwiek stereo, te 4096 kolorow, ta animacja, te gry... (Space Ace, Dragons Lair, Rick Dangeorus, Prince of Persia, Popolous, Powermonger, Another World, WarZone i miliony innych). Najlepsza i najpiekniejsza... smile

Space Ace na Amige. Klaniajcie sie! smile

http://www.classicgaming.com/amigareviews/pic/spaceace1-b.png                   

pozdrawiam
Neko

Thumbs up Thumbs down

4

Neko napisał/a:

Sam powiedziales, ze nie bylo oprogramowania. A bez programow nawet najlepszy komputer to tylko kupa zlomow, i tak byl w PRL-u C+4, C16, C116 i inne postrzegane

Napisałem, że brakoało gier, nie oprogramowania. Komputer ten miał wbudowanego office'a, co na tamte czasy było REWOLUCJĄ

Neko napisał/a:

Zas u mnie po ZX-u pojawil sie swietny C-64. Wielkiego sentymentu do niego jednak nie mam, ale pamietam ten dzwiek, kiedy po raz pierwszy odpalilem jakas gierke. Uklad SID (?) wygenerowal taka muze, po ktorej nie potrafilem pozbierac sie przez najlblizszy tydzien.  No i Last Ninja czy Venddete.

Też go miałem, najpierw z magnetofonem, potem ze stacją dysków. Miał najlepsze dema na 8-bitowce, ale z gier mi jakoś najbardziej podeszły TBG Risk i Vermeer, choć te co podałeś też były fajne, jak zresztą i setki innych

Neko napisał/a:

Ale to tylko byl komputer przejsciowy w drodze do najlepszej maszyny w CALYM WSZECHSWIECIE: (BACZNOSC!) AMIGI 500 (SPOCZNIJ!). Ta grafika, ten dzwiek stereo,

I to też miałem (zresztą, co ja nie miałem wink ). Super platforma, ale dźwięku nie miała stereo, tylko udawała że ma

Neko napisał/a:

To jednak miales Atari

Jasne, że miałem. Komp - cud, ale bez turbo gry wgrywały się trochę długo. Jednak Boulder Dash i wspomniany Starquake najlepiej wyglądały własnie na A800XL, na C-64 to już nie było to...

BTW A i tak najlepsze było N-64! smile                   

Thumbs up Thumbs down

5

FideL napisał/a:

Napisałem, że brakoało gier, nie oprogramowania. Komputer ten miał wbudowanego office'a, co na tamte czasy było REWOLUCJĄ

W tamtych czasach oprogramowanie nie bylo kluczowe i spelnialo tylko funkcje terapeutyczne. wink

Neko napisał/a:

I to też miałem (zresztą, co ja nie miałem wink ). Super platforma, ale dźwięku nie miała stereo, tylko udawała że ma

Co na jedno wychodzi wink

Neko napisał/a:

Jasne, że miałem. Komp - cud, ale bez turbo gry wgrywały się trochę długo. Jednak Boulder Dash i wspomniany Starquake najlepiej wyglądały własnie na A800XL, na C-64 to już nie było to...

Atari 800XL? Ta ceglowka z dziura w srodku i z metalowymi klawiszami? Beeeeeeeeeeee... smile
Nienawidzilem ja.

BTW A i tak najlepsze było N-64! smile

N-64 nie umywal sie do Amigi 500                   

pozdrawiam
Neko

Thumbs up Thumbs down

6

Neko napisał/a:

W tamtych czasach oprogramowanie nie bylo kluczowe i spelnialo tylko funkcje terapeutyczne

W tamtych czasach miałeś 3 lata i rzeczywiście takie oprogramowanie nie było ci potrzebne wink

Neko napisał/a:

N-64 nie umywal sie do Amigi 500

Grafikę miał 100 razy lepszą, a gry 1000 razy ciekawsze. Jakbyś miał N-64 to byś gadał inaczej                   

Thumbs up Thumbs down

7

FideL napisał/a:

W tamtych czasach miałeś 3 lata i rzeczywiście takie oprogramowanie nie było ci potrzebne wink

Eee tam... malo komu wtedy takie oprogramowanie bylo potrzebne. Pamietam na ZX-a program kalkulacyjny
V-calc czy jakos tak i jakis program do rysowania (ponoc nawet MYSZKE wykorzystywal!) - myslisz, ze ktos to uzywal? Podopowiem Ci: NIE!

Neko napisał/a:

Grafikę miał 100 razy lepszą, a gry 1000 razy ciekawsze. Jakbyś miał N-64 to byś gadał inaczej

Zwazywszy na to, ze Amiga powstala w 1985/1986 roku to faktycznie jest sens porownywac grafike; :twisted:

Bierz pod uwage lata. W 1985 roku to jeszcze tryumfy swiecil ZX w naszym kraju, wchodzilo Atari 65 XE i C-64.
A w laboratoriach powstala Amiga z tak niewiarygodnymi mozliwosciami, ze dopiero po wielu latach PeCet ze swoja VGA mogl ja przescignac! (a i tak VGA mogla wykorzystywac tylko 256 kolorow jednoczesnie).

Nie pamietam w jakich latach powstal Atari ST, ale pewnie w zblizonych. Nie mialem tego cuda, ale wiem tez, ze przegrywal z Amiga. Pod wzgledem rozmachu. Tak wiec z cala odpowiedzialnoscia moge powiedziec, ze Amiga 500 to byl najlepszy komputer swiata. I do tej pory nic nie powstalo co moglo by ten cud techniki przescignac.

http://www.stud.uni-hannover.de/~peterr/dokus/museum/a500/cbma500b.jpg                   

pozdrawiam
Neko

Thumbs up Thumbs down

8

wawa napisał/a:

Ja miałam Commodore'a 64
Miałam dużo tetrisów ale grałam  jedenym big_smile
Świetnie ćwiczył wyobraźnię przestrzenną.

wawa

Pamietam na Commodore jeden Tetris, ktory zrobil na mnie potezne wrazenie. (przede wszystkim dzieki muzyce, ktora trwala cala wiecznosc - po ZX-ie czlowiek nie wiedzial, ze komputer moze wydawac tak piekne dzwieki) smile                   

pozdrawiam
Neko

Thumbs up Thumbs down

9

Neko napisał/a:

Tak wiec z cala odpowiedzialnoscia moge powiedziec, ze Amiga 500 to byl najlepszy komputer swiata. I do tej pory nic nie powstalo co moglo by ten cud techniki przescignac

Owszem, CD-32, miałem to sprzecicho - fajne było, i rewolucyjne (napęd ccd)

BTW Tetris przez wiele serwisów i pism uważany jest za najlepszą grę wszechczasów. Coś w tym jest, bo i ja się zagrywałem w tą teoretycznie prymitywną gierkę. I pomyśleć, że powstała w umyśle ruskiego komsomolca! wink                   

Thumbs up Thumbs down

10

Mój pierwszy komputer to był ATARI 65XE, ale to bardzo stare dzieje smile                   

[url=http://saszka.no-ip.org/forum/]Knajpa pod chmurk

Thumbs up Thumbs down

11

Moim pierwszym komputerem było Atari (rok 1991) - takie małe, czarne pudełko z małymi, srebrnymi dźwigienkami (lol). Wgrane miało w pamięć ok. 20 śmiesznych gierek, a jak się chciało mieć ich więcej, to kupowało się specjalne cartridge (na jednym było do 20 gier) i montowało się w centralnej części "machiny" ^^. To coś wyglądało mniej więcej tak:

Ja posiadałam akurat wersję bez elementów drewnianych ^^'.

Kolejny kombajn dostałam od wujka - był to rok 1994 - a owo moje nowe cacko to nieśmiertelny Commodore C64!!!
A oto i nasz bohater (istniał także model z czarnymi klawiszami, ale ja miałam akurat taki):

Ekran główny (czyli środowisko programistyczne, edytor tekstów i kalkulator w jednym; BASIC rulezz '):

Słynny odtwarzacz kaset - magnetofon Datasette (jak się wgrywało gierki to się trzeba było modlić, by nikt niczym nie potrząsnął i żeby mocniej wietrzyk nie powiał - hehehe - w przeciwnym razie to niezwykle czułe stworzenie rejestrowało zakłócenia i po 15 nieraz minutach wczytywania wyskakiwał napis: LOAD ERROR ^^ i wszystko trza było robić od nowa...):

Ach, co to była za maszyna!!! Ile ja czasu przy niej przesiedziałam! Ile czasu spędziłam grająć ^^'! Gianna sisters, Montezuma, Moon Patrol, Ghost'n Goblins... Można by wymieniać w nieskończoność!
C64 miał bodajże najbardziej wytrzymałą kalwiaturę jaką kiedykolwiek człowiek stworzył ^^ mój trzykrotnie został zdeptany (miałam zwyczaj wyciągać go z półki przed telewizor na podłogę, a jak zapominałam postawić go potem na miejsce... No, wiadomo, wypadki się zdarzają...); co prawda niektóre klawisze powylatywały, ale jak się włożyło na sprężynki na miejsce to wszystko było OK ^^'.
Mam do C64 sentyment i do dzisiaj (Atari zresztą też) trzymam go w pokoju ^^. Jak mi odbija to nawet czasem odpalam na nim co lepsze gierki ^^.
Natomiast tradycyjny pececiak został mi kupiony w roku 1998 (listopad) i od tego czasu jest ciągle modernizowany (kieszeń moich rodziców zresztą też ^^')

12

Dan Daki - to twoje pierwsze Atari to najprawdopodobniej Atari 2600 - grafika na poziomie slabego NESa, ale niezla maszynka w sumie.

Co do C-64 - akurat basic mial kiepski (zero instrukcji graficznych, wszystko trzeba bylo adresowac poke'ami). Na szczescie bylo sporo rozszerzen, m.in. nasz rodzimy Warsaw Basic. Ale i tak pod wzgledem standardowego basica Atari 800XL bilo C-64 na glowe. Co do Datasette - mialas chyba jakis uszkodzony model. Magnetofony do C-64 byly swietne, wytrzymale, wszystko wczytywaly co sie tylko dalo (wystarczylo miec maly srubokrecik i dobre ucho lub program do ustawiania glowicy). Pod tym wzgledem magnetofony Atari byly o lata swietlne do tylu.

A i tak Atari jest the best! wink

Thumbs up Thumbs down

13

dan_daki,Oct 7 2005, 04:57 PM napisał/a:

Słynny odtwarzacz kaset - magnetofon Datasette (jak się wgrywało gierki to się trzeba było modlić, by nikt niczym nie potrząsnął i żeby mocniej wietrzyk nie powiał - hehehe - w przeciwnym razie to niezwykle czułe stworzenie rejestrowało zakłócenia i po 15 nieraz minutach wczytywania wyskakiwał napis: LOAD ERROR ^^ i wszystko trza było robić od nowa...):

Ja takie rzeczy przechodzilem glownie na ZX Spectrumie. Najgorzej bylo jak wgrywalem gierki z walkmana (nota bene kupionego w Pewexie! . Musialem trzymac tego walkmana pod odpowiednim katem w powietrzu (okolo 60 cm nad podloga). A jak ktos wlazl do pokoju i zrobil przeciag, to mialem ochote zabic.

Do Dan Daki -> umiescilas troche za duze rozmiarowo bitmapy i musialem je usunac, gdyz przy rozdzielczosci 1024x768 forum nam sie rozjechalo.

pozdrawiam
Neko

Thumbs up Thumbs down

14

FideL,Oct 9 2005, 10:39 AM napisał/a:

A i tak Atari jest the best! wink
[right][snapback]22487[/snapback][/right]

A nie, bo ZX jest the best!

pozdrawiam
Neko

Thumbs up Thumbs down