1

Temat: Kiwaczek - Cheburashka

Czy pamiętacie te wspaniałe filmy z Kiwaczkiem - Czieburaszką, krokodylem Geną oraz Szapokliakiem i szczurkiem Ogryzkiem?
http://muzeumdobranocek.pl/images/opisy/kiwacz_00.jpg
Czieburaszka, w Polsce znany jako Kiwaczek to sympatyczny, nieco gapowaty futrzak, który dziwnym zrządzeniem losu, trafia w transporcie pomarańczy, do Związku Radzieckiego. Reszta to poszukiwanie przez Kiwaczka swojego miejsca w tamtejszej trudnej rzeczywistości, co ma swój specyficzny smaczek. W Polsce Kiwaczka pamiętają widzowie starszego pokolenia, do którego i ja się zaliczam.

Nieprawdą jest że w Polsce nie można dostać filmów z Kiwaczkiem. Nie jest łatwo, ale przy odrobinie chęci można dotrzeć do tego wspaniałego filmu. Mnie ta sztuka udała się w specjalistycznej księgarni rosyjskiej, co prawda cena była zaporowa, ale drogą żmudnych negocjacji udało mi się ją zbić. Warto było, gdyż płyta DVD którą zakupiłem zawiera wszystkie cztery filmy, powstałe w okresie od 1969 do 1983 roku :

Krokodyl Gena (Крокодила Генa) 1969 r.
Kiwaczek (Чебурашка) 1971 r.
Szapokliak (Шапокляк) 1974 r.
Kiwaczek idzie do szkoły (Чебурашка идет в
школу) 1983 r.

Ponadto wywiad z Eduardem Uspieńskim, twórcą Kiwaczka, oraz jako kolejny dodatek inny film Kaczanowa "Warieżka". Filmy są po cyfrowej obróbce, starych kopii.

Za naszą wschodnią granicą Kiwaczek ma wiernych fanów, produkuje się liczne zabawki, wydawane są książki, w tym równie te stanowiące kontynuację historii opowiedzianych w filmach. Kiwaczka cenią również w tak egzotycznych dla nas krajach jak Japonia, gdzie produkuje się mnóstwo kiwaczkowych drobiazgów jak zeszyty, ołówki, maskotki, zabawki. Niezależnie od wspaniałego filmu funkcjonują genialne piosenki.

Uspienskij Eduard Nikołajewicz (ur. 1937 r.) pisarz rosyjski, scenarzysta. W 1961 roku ukończył Moskiewski Instytut Lotnictwa. Jeszcze podczas studiów zajął się twórczością literacką. Początkowo były to opowiadania humorystyczne. Pisał również dla dzieci, a jego książki świadczą o znakomitym wyczuciu psychiki małego czytelnika. Największą popularność autorowi przyniosła postać Czieburaszki.

U nas niestety postać Kiwaczka poszła w zapomnienie, a szkoda, gdyż jest to wspaniały film z równie wspaniałą oprawą muzyczną.

Pod tym adresem jest ciekawa strona rosyjska z której można ściągnąć pliki mp3 z piosenkami z filmu:
Cheburashka

Tutaj jest orientalny sklep z Kiwaczkowymi pamiątkami (Szkoda że poz moim zasięgiem):
Japoński sklep z kiwaczkowymi drobiazgami

Z kolei tutaj satyryczne prace rosyjskiego plastyka:
Kuzniecow
http://www.hiero.ru/pict/062/2040379.jpg
Tutaj można zobaczyć kiwaczkowe pamiątki z moich zbiorów:
Sala Kiwaczka - Czieburaszki

2

Odp: Kiwaczek - Cheburashka

fantastyczna bajka smile

bez dwóch zdań! same pozytywne skojarzenia! a mam tylko 19 lat smile

można wiedzieć w jakiej księgarni kupiłeś tą płyte i ile sie na nia wykosztowałeś?

olcia

3

Odp: Kiwaczek - Cheburashka

tę bajkę opowiadam czsem mojej ukochanej córeczce Emilce na dobranoc; ale sam pamiętam ją jak przez mgłę; dziękuję, że mogłem pokazać Emilce jak wygląda Kiwaczek; może kiedyś zdobędę film i będziemy go razem oglądać; mam bardzo dobre wspomnienia z tamtych lat; było tak wiele bajek rosyjskich w tamtych czasach a dziś został tylko "wilk i zając "; warto by kiedyś puścili te bajki
- a o czarodziejskich okularach i dziadku puchachu pamiętacie;

jeszcze raz dziękuję i pozdrawiam
   eli dwa zera

Thumbs up Thumbs down