1

Temat: Rzetelna lustracja

Kilka ostatnich wydarzeń złożyło się na to, że zaczęłam się zastanawiać, czy rzetelna lustracja jest możliwa, czy ujawniona prawda jest rzeczywiście prawdą, czy cały ciężar spadnie na niewinnych.

Wydarzenie 1.
Lustracja Zyty Gilowskiej
- Gilowska zostaje  usunięta z rządu, bo być może współpracowała z SB
Wydarzenie 2.
- proces Gilowskiej- mętne zeznania, z których gdzieś w tle przebija się informacja, że istnieją fikcyjne teczki, że czasem dla pracowników SB ważny był wynik, może wyrabiali jakieś miesięczne normy, praca na akord?
Wydarzenie 3.
felieton Jacka Fedorowicza w GW:

Z pamiętnika byłego oficera
15 maja 1984.
Nie lubię tego Gorczyka. Samochodem nie jeździ, trzeba za nim ganiać na piechotę, wstaje skoro  świt, wyspać się nie da. I nie wiadomo właściwie, co robi.
20 maja 1984.
Już wiadomo. Drukuje i kolportuje. Powiedziałem mu: albo pójdziesz do kryminału na dwa lata za rozpowszechnianie fałszywych wiadomości, albo mi tu podpiszesz. Dobrze płacimy. Naubliżał mi.
22 maja 1984.
Szefostwo się uparło, że chce go mieć, więc mam z nim łagodnie. No więc mu tylko powiedziałem, że mieszkanie mu spalimy, siostrę zgwałcimy, a on sam przypadkiem wpadnie do studni na Mazurach. Spytał, jakie ma gwarancje, że kiedy się zgodzi, to mu nie ruszymy siostry, wtedy ja dałem mu słowo polskiego oficera. Mało nie umarł ze śmiechu. Muszę wszystko od nowa.
1 czerwca 1984.
O tę siostrę to on się jednak boi! Wystarczyło, żeśmy ją w kilku pogonili wieczorem po osiedlu, a już zgodził się spotkać w kawiarni bez formalnego wezwania na komendę. Ale tam znowu mi naubliżał.
20 września 1987.
Ten Gorczyk to jest jednak głupi. Nie lubię go coraz bardziej. Chyba się domyślił, że jak siostra zwiała za granicę, to tam już jej damy spokój, bo fundusze mamy coraz mniejsze. Rozmawiać ze mną ciągle nie chce, w raporty muszę wstawiać teksty z podsłuchu telefonicznego, a jak już go gdzieś dopadnę, to robi mi umoralniające pogadanki, że to wszystko się lada chwila zawali, więc ja powinienem pomyśleć o mojej przyszłości i przejść na ich stronę! On mnie chce uczyć! Wczoraj nie wytrzymałem, skopałem go trochę po nerach, ale musiałem przerwać, nie chciałem sam sobie likwidować agenta. Od trzech lat jest u mnie zarejestrowany. Pseudonim "Romek". Oczywiście nic o tym nie wie.
1 października 2006
Właśnie przepływałem sobie dla zdrowia codzienne 200 metrów, czyli dwie długości mojego basenu, tego odkrytego, w dolnym ogrodzie nad rzeką, a tu służba donosi gazetę lokalną, ja patrzę, a tam tytuł: SZANOWANY DYREKTOR LICEUM SPOŁECZNEGO AGENTEM SB! I zdjęcie, a na nim mój "Romek". Nowa ustawa lustracyjna zadziałała. Trochę będę miał teraz kłopotu, bo to do sądu pojechać będzie trzeba i potwierdzić, że tak, był agentem. Oczywiście nie przyznam się, że fałszowałem, bo mnie by za łeb wzięli.
8 lutego 2010
Spotkałem byłego dyrektora Gorczyka w sądzie. Od czterech lat bezrobotny. Kiepsko wygląda, ale twardo walczy, chociaż sytuację ma beznadziejną. Nawet wzruszyłem się trochę, jak sobie przypomniałem te nasze spotkania i jak mnie próbował wyprostować. Z jaką on pewnością wtedy wygłaszał te swoje bzdury! Chyba mu pomogę. Zwalnia mi się etat. Odchodzi kurier, który mi do posiadłości dowozi co miesiąc emeryturę. Poczcie nie dowierzam, a to jest jednak sporo pieniędzy, więc kurier musi być zaufany. Zatrudnię Gorczyka. Mściwy nie jestem.

Wydarzenie 4.
Znalezione w szopie przypominającej śmietnik teczki Teresy Boguckiej. Ile teczek przepadło?

Thumbs up Thumbs down

2

Odp: Rzetelna lustracja

Nikt nie mówił, że będzie łatwo. Dowody przestepstwa żadko bywają kompletne, uporządkowane i leżą sobie na półeczkach. Wiadomo, że odkrywanie prawdy to wiele pracy.

Thumbs up Thumbs down

3

Wszystkie teczki powinny być jawne, jak w byłej NRD. Skończyła by się gra polityczna teczkami. Wiedziałbym przynajmniej, kto na mnie donosił, a tak - teraz nikt mi tego nie powie

Thumbs up Thumbs down

4

Masz rację, FideLku, przydałoby się położyć kres grze teczkami. W pełni się z tobą zgadzam. Szkoda, że rządzący nie zauważają takiej potrzeby.

Thumbs up Thumbs down

5

FideL napisał/a:

Wszystkie teczki powinny być jawne, jak w byłej NRD. Skończyła by się gra polityczna teczkami. Wiedziałbym przynajmniej, kto na mnie donosił, a tak - teraz nikt mi tego nie powie

Ja Ci powiem. wink

pozdrawiam
Neko

Thumbs up Thumbs down

6

Rzetelnej lustracji w Polsce nie będzie - bo skończyłyby sie karty przetargowe:
- ja chce być ministrem
-spadaj
- mam Twoją teczkę
- ok ministerstwo finansów odpowiada?

Thumbs up Thumbs down